MAKO

בני המשפחה התגעגעו לארץ וחיכו להגיע למקום קבוע שבו יוכלו להקים את ביתם. הם ביקשו ממני לעצב בית מינימליסטי ואלגנטי אך גם חמים ומשפחתי. לאישה יש טעם אישי משובח ואהבה לפרטים הקטנים, והיא רצתה שילובים נכונים בין צבעים וחומרים ותשומת לב לפרטים הקטנים. עיצבנו את הדירה בסגנון נורדי עם דגש על פונקציונליות והרבה מרווח ומרחב להתמקד באובייקטים שימושיים ויומיומיים שהם גם מעוצבים ויפים. בחרנו גוונים סולידיים אבל השתמשנו בהם באופן פחות קונוונציונלי, למשל בבחירת ורוד פודרה למטבח. הרהיטים עשויים ברזל שחור עדין ומעוצבים בקווים נקיים.

MAKO

במהלך שנת 2018 זכינו לפרסם מגוון עצום של בתים מכל הארץ – וילות ודירות שכורות, פנטהאוזים ודירות קבלן – בכולם השקיעו האדריכלים, המעצבים, בעלי הבית והדיירים מחשבה, עבודה, זמן וכסף. שמחנו לפרסם את כל הפרויקטים השונים האלה, ללמוד על תהליכי היצירה והבנייה ולקבל השראה. לקראת סוף השנה בחרנו מתוכם 12 שבלטו במיוחד – וילות ענקיות, בתים פרטיים וגם דירות שעוצבו בתקציבים נמוכים יחסית ודיירים יצירתיים.

MAKO

החלום שלנו כמשפחה ושלי כמעצבת היה דירה מרווחת עם תחושה של מרחב ואווריריות. הגענו לצור יצחק מדירה צפופה בגבעתיים והמרחב והחיבור לטבע היו שני הדברים ששכנעו אותנו לקנות את הדירה. היה לי חשוב להבליט את הנוף הנשקף מהחדרים השונים. רציתי מצד אחד לשמור על מינימליזם ועל מונוכרומטיות, ומצד שני ליצור איזושהי חמימות בחומרים ובצבעים. למרות האהבה שלי לחפצי נוי נמנעתי מיצירת עומס חזותי והקפדתי על ניקיון, הן במיקום הרהיטים והן באביזרים עצמם.

XNET

דווקא המגבלות עודדו יצירתיות: שדרוג דירה שכורה בגבעתיים. משפחה צעירה עם שני ילדים קטנים עברה בידיעה שזו דירה זמנית, אבל בחרה להשקיע כדי שיהיה נעים. איך הוסיפו למטבח קיר לבנים וייחודיות לרהיטים זולים וגנריים?

לבני הזוג בן ארבע ובת שנה, והם עזבו את דירתם משום שהייתה בקומה שלישית בלי מעלית. “לקראת הלידה החלטנו לעבור לדירה בקומה נמוכה יותר, רחוב אחד ליד”, אומרת שטרן. “התוכנית היא להישאר כשנתיים, עד שנצא מהמרכז ונעבור לבית גדול יותר. עברנו בידיעה שזו דירה זמנית, אבל רצינו שיהיה לנו נעים לחיות בה”. מסגרת התקציב שעליה החליטו היתה 35 אלף שקלים, שהוצאו בעיקר על רהיטים חדשים ושדרוגים שנעשו בעבודה עצמית, כדי לחסוך בעלויות של אנשי מקצוע.

בניין ודיור

בשבילי רק ישראלי: כך משלבים מעצבים מוצרי עיצוב מקומיים.

לרשותם של מעצבי פנים עומדים חנויות שופעות אביזרים ואתרי קניות ברשת, אבל לא פעם הם מעדיפים לתמוך ביצירה מקומית ובוחרים בעבודות תוצרת הארץ.

כיתות הרגליים שאנו מבצעים לקראת אבזור הבית יכול להימשך שעות ולהתפרס על פני ימים ושבועות. אתרי האינטרנט בחו”ל פתוחים בפנינו להזמנות וחוסכים לנו זמן ניכר, חנויות העיצוב מייצרות תוצרת מקומית או מייבאות פריטים מחו”ל, אבל ממש כאן אצלנו מתקיימת סצינת עיצוב מקורית ומקומית, שהמעצבים אינם פוסחים עליה. ביקשנו ממעצבי פנים לשתף אותנו במוצרים הישראליים שאותם בחרו לשלב בבתים שעיצבו.

MAKO LIVING

במרכז פתח תקווה, בדירת ארבעה חדרים ששטחה 85 מ”ר, מתגוררת משפחה צעירה: האב עוסק בסחר בינלאומי, האם עובדת בחברת החשמל וזוג תאומים, בן ובת, בני 7. בדירה גרים גם כלבת זאב, ארנבת ותוכי. הבניין נבנה בשנות ה-80 ומצב הדירה היה תקין, והסיבה לשיפוץ הייתה רצונם של הדיירים בדירה מעוצבת ופונקציונלית יותר.

“הדיירים ביקשו דירה קלאסית ונעימה שתשרה עליהם רוגע. הם רצו לשנות את מבנה המטבח כך שיכלול גם אי וחלמו על קמין בסלון אך לא היו בטוחים שהתקציב יספיק לכך. היה חשוב להם שהדירה תהיה חמימה אך מכיון שיש חיות בדירה, פרקט או שטיח לא באו בחשבון”, מספרת המעצבת יונית שטרן.

MAKO LIVING

הלקוחות שגרו בדירה ישנה עמוסה בפריטים וצבעים חזקים ביקשו ממני לעצב דירה שתיראה כמו בית קיץ: בהירה ואוורירית, בצבעוניות שקטה אך מרעננת. יחד מצאנו את הגרסה שלנו למושג בית קיץ, שנראה מנותק מההוויה התל אביבית המהבילה והסואנת.

לצורך כך תכננו להשתמש בחומרים במראה טבעי-מקומי כמו עץ אלון, מרצפות מצוירות ופסיפס המעוררים אסוציאציה ישראלית. בחרנו בסקלת צבעים בהירה המזכירה את גם את החוף וגם את הים עצמו, ולבסוף גם נעזרנו בתמונות שבעל הדירה צילם בעצמו בנמל יפו.

בנין ודיור

“אחרי הבישולים, עוגות הגבינה והכנת הסלטים מגיע הרגע להעמיד את כל ארוחת החג שהכנתם אי שם על השולחן. שוב עולה הדילמה אם פשוט לפרוש מפה לבנה (בכל זאת, שבועות) ולהניח סט אחד או דווקא ליצור משהו קצת יותר מעניין. תתפלאו לשמוע, אבל המעבר מעוד סתם שולחן חגיגי לשולחן מעורר התפעלות היא עניין של כמה דקות בלבד, הכל תלוי בהשראה. בחרו קונספט, התאימו לו מפה, מפיות וכלים, כמה פריטים יפים ונרות, הניחו קערה בתוך קערה פלייסמנטים נחמדים וכלי הגשה בגבהים שונים ואם ממש יש זמן – מתנה קטנה לכל אורח תשלים את החגיגה. עדיין זקוקים להשראה? הנה רעיונות לשולחנות חג באוירה כפרית, באוירת טבע ובאווירת חוף ים.

MAKO LIVING

“להתראות תל אביב, שלום גבעתיים” כשהחלו השיפוצים בדירה שלה בגבעתיים, יונית שטרן הייתה עדיין דיילת אוויר שטיילה ברחבי העולם ואספה מזכרות. בתוך זמן קצר הבינה שהייעוד שלה בחיים הוא מעצבת פנים, והחליטה לעשות הסבה.

“אחרי לימודים אקדמאיים ועבודה במקצוע טיפולי לקחתי פסק זמן מהתפקיד והתחלתי לעבוד כדיילת אוויר באל על. הנסיעות ברחבי העולם, המקדשים, הגלריות ולפעמים גם בתי המלון הזכירו לי כמה אני נהנית מחללים יפים ופניתי ללימודי עיצוב פנים במכון הטכנולוגי בחולון. אחרי הלימודים, מיד קפצתי למים ופתחתי סטודיו לעיצוב פנים המתמחה בדירות עירוניות”.